W07
Fall från stol
Exkluderar
- Fall från toalettstol (W18.-)
Underliggande koder
- W07.0Fall från stol - bostad och bostadsområde
- W07.1Fall från stol - institutionellt boende
- W07.2Fall från stol - skola, annan institution och offentlig lokal
- W07.3Fall från stol - idrotts- och sportanläggning
- W07.4Fall från stol - gata och väg
- W07.5Fall från stol - butiks-, handels- eller serviceområde
- W07.6Fall från stol - industriområde, byggarbetsplats
- W07.7Fall från stol - lantbruksområde
- W07.8Fall från stol - andra specificerade platser
- W07.9Fall från stol - plats, ospecificerad
Se även medicinsk ordlista — svenska, latinska och engelska termer från Ortobas artikelbibliotek.
Källa: ICD-10-SE / KVÅ, © Socialstyrelsen.